ناتو به بهبود امنیت سایبری اوکراین کمک می‌کند

[ad_1]

موقعیت خاص اوکراین ناتو را بر آن داشت تا این کشور را در پایش حملات سایبری حمایت کند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، اوکراین در یک منطقه‌ بسیار ژئوپلیتیک قرار دارد و مابین ناتو و روسیه قرار گرفته که هر دو تلاش دارند بر روی آن تأثیر بگذارند. با در نظر نگرفتن بحث کریمه، هیچ‌کدام از طرفین نمی‌خواهند که اقدامات نظامی انجام دهند و تمایل دارند به سمت جنگ‌های سایبری حرکت کنند.

با وارد شدن به بحث اوکراین در حوزه‌ سایبری، دو مثال بلافاصله به ذهن خطور می‌کند: حمله‌ سایبری به نیروگاه‌های برق این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی و باج‌افزار نات‌پتیا که زیرساخت‌های حیاتی این کشور را هدف قرار داده‌است.

در وهله‌ اول به نظر می‌رسد که این حمله‌ باج‌افزاری از یک نرم‌افزار حسابداری با نام MEDoc ناشی شده‌است، ولی اینک بسیاری بر این عقیده هستند که این حملات کار همان گروهی است که بارها زیرساخت‌های برق و دولتی اوکراین را هدف قرار داده‌اند.

سیاست رسمی ناتو در قبال اوکراین، حفظ استقلال آن است. امنیت سایبری یکی از نقاط بحرانی در اوکراین است. در دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی، ناتو صندوق اعتباری را تأسیس کرد. هدف از راه‌اندازی این صندوق، کمک به اوکراین برای تقویت نیروهای دفاعی در حوزه‌سایبری بوده‌است. یکی از این حوزه‌ها، راه‌اندازی آزمایشگاه‌های امنیتی برای بررسی حوادث بوده‌است.

تا ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی، هشت کشور عضو ناتو به همراه کشورهای استونی و آمریکا در مجموع ۹۶۵ هزار یورو به اوکراین کمک مالی کرده‌اند. به نظر می‌رسد این برنامه در هفته‌ جاری با برگزاری نشست با حضور رئیس‌جمهور اوکراین و دبیرکل ناتو، وارد مرحله‌ جدید شده‌است.

در این نشست اعلام شد تجهیزات امنیتی در اختیار بخش‌های مهم و کلیدی ازجمله نهادهای دولتی اوکراین قرار می‌گیرد تا بتوانند حوادث امنیتی را بررسی کنند و متوجه منشأ اصلی حملات شوند، چرا که برای جلوگیری از بروز چنین حملاتی در آینده، بررسی آن بسیار ضروری است.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *